Tasarruflu ve doğru iklimlendirme cihazı kullanımı için ipuçları!

İhtiyaca ve amaca göre bulunmakta olduğu mekanı konfor şartlarında tutan cihazlara “klima” denir. Klimanızın ihtiyacınız olan rahatlığı sağmalası elinizde.

İklimlendirme aletleri, her ortamda uygun konfor şartları meydana getirmek adına aşağıda belirtilmekte olan 4 esas işi yerine getirmekle mesuldurlar: Havanın değişimi, Isıtma ve Soğutma, Nem kontolü

Dünya çapında kabul edilmiş araştırmalara göre, insanlar belirli bir ısı ve nem sevilerinde ve temiz havalı mekanlarda rahat etmektedirler. Bu seviye “Konfor Bölgesi” ismiyle tanımlanmaktadır (nem %60 ila yüzde otuz, ısı yirmi ila yirmi yedi 0C). Sıcaklığın gerekli olduğundan çok ya da az olmasının rahatsız edici olduğu kesindir. Nem seviyesinin düşük olmasının boğazda kuruluk, gözlerde yanma benzeri rahatsızlıklara sebep olmasının beraberinde, fazla nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı bir sıcaklık hissedilmesine ve uyuma isteğine neden olur. Günümüzde pek çok insanın hayatının önemli bir bölümü kapalı ortamlarda geçmektedir. Tiyatro, konferans, fuar, alışveriş merkezlerinin, sinema salonlarının, casinoların ve diskoteklerin, camları açılmayan çok katlı yapıların v.b. yaşanabilir halde tutulması için klima kullanımı her geçen gün önem kazanmıştır.

Evlerde ve küçük işyerlerinde klima kullanımının yararları tartışılmazdır. Klimatize edilmiş ortamlar, iş gücü veriminde artış ve sağlıksız olmayan bir yaşam sağlamaktadır. Bu bilgilerin ışığında klima cihazı bir ihtiyaçtır, insanca yaşam için bir gereksinim konumuna gelmiştir.

Bir klima cihazı yaz mevsiminde içerideki yoğun sıcaklığı dışarıya taşıyarak içerisini serinletir. Bu esnada havada olan yoğun nemi alır, mekan içinde gerekli hız ile hava dolaşımı sağlanır ve hava filtre edilir.

Kullanım ihtiyacına göre şu biçimde çeşitlendirilmektedirler:
Duvar tipi, Yer-tavan tipi, Salon tipi, Kaset tipi, Kanal / Gizli tavan tipi

Split iklimlendirme cihazlarında bulunduğu ortamın nem alma, havayı temizleme, günlük/haftalık programlanabilme, kumanda vb. özellikleri olan modeller de mevcuttur.

 

 

 

» Genel » Tasarruflu ve doğru iklimlendirme cihazı kullanımı...