Türkiye İklim Değişikliği Risk Algısının Hızla Gerilediği Ülke Oldu!

Amerika’da bulunan Pew Araştırma Merkezi Paris konferansı öncesi iklim değişikliğine dair global farkındalığa ve alınması gereken önnelmere dönük olarak kamuoyu desteğini inceleyen bir çalışma yaptı. Kuruluşun yaptığı açıklamaya göre ’’İklim Değişikliği Konusunda Küresel Endişe, Emisyon Sınırlama İçin Halk Desteği’’ başlıklı anket çalışması 25 Mart ila 27 Mayıs 2015 tarihleri arasında aralarında ülkemizin de olduğu 40 ülkede, 18 yaşın üstündeki 45.435 bireyle yüz yüze veya telefon ile gerçekleştirilen mülakatlarla % 4,1’lik yanılma payı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre iklim değişikliğinin çok ciddi bir sorun olduğuyla ilgili küresel global % 54’lük bir kabul var.

Araştırmanın sonuçlarına göre ülkemizde iklim değişikliğinin büyük bir problem olduğunu söyleyenlerin oranı 2010 yılında yüzde yetmişdört iken, 2015’te ise yüzde 37’ye gerilemiş. Bunun kısmen ciddi bir sorun olduğunu düşünenlerin oranı ise 2010’da % oniki iken, 2015’te ise yüzde 37’e yükseldi.

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için ne yapılması gerektiği sorusuna ise global düzeyde katılımcılar % 67 ile yaşam tarzlarında köklü değişiklik olması gerektiğini belirtirken, Ülkemizdeyse bu % 51 oldu.

» Genel » Türkiye İklim Değişikliği Risk Algısının Hızla...