Vrf Klima Sistemi Nedir?

VRV (Variable Refrigerant Flow) İngilizce bir kısaltma olup dilimizde değişken debili iklimlendirme cihazı sistemleri anlamına gelir.

 

Sistem bilinen bir klima cihazı sisteminin geliştirilip daha verimli ve kullanışlı olarak birden çok alanın iklimlendirilmesi amacına ulaşmak için yapılmıştır. Sistem tekil veya modüler bir dış ünite ve buna bağlı olarak bir veya daha çok iç ünitenin bakır boru ve branşmanlar vasıtasıyla birbirlerine bağlanması biçiminde düşünülebilir. Değişme özelliği gösteren debili bir düzen olması sebebiyle gerektiği kadar doğru olan zamanda ve soğutucu akışkan doğru faz ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek soğutma ya da ısıtmada kullanılması sağlanmaktadır. Gaz akışı inverter kompresör veya kompresörlerle iç ünitelere dağıtılarak, ortamların iklimlendirilmesi sağlanır.

 

Alışveriş Merkezlerinde VRV Klima Kullanımı: VRV sistemleri esnek kullanım alanları dolayısıyla alışveriş merkezlerinde tercih edilmektedir. Küçük bir mağazanın iklimlendirilmesinin sağlanacağı gibi, tüm alışveriş merkezinin iklimlendirilmesine de imkan sağlayacak tarzda tasarlanmış olan sistemlerdir.

 

 

 

» Genel » Vrf Klima Sistemi Nedir?