Binalara EKB Mecburiyeti

1 Ocak 20112den beri yapılan yapılarda mecburi şekilde alınan Enerji Kimlik Belgesinin var olan binalar için de 2017 yılına kadar alınması gerekiyor.

Otomobil satın alırken değerlendirilen şeylerden birisi de aracın yakıt tüketimi. Günden güne çoğalan petrol ücretleri ile birlikte yakıt tüketiminin önemi arttı.Yakıt verimliliği ileri olan araçlara talep fazlalaştıkça üreticiler de bununla ilgili AR-GE çalışmalarını daha az yakıt tüketen ve alternatif yakıtlar tüketen araçlar üzerinde çalışmaya başladılar. Bizler aynı şeyi daha az enerji ile yapan ürünler talep ettikçe üreticiler de mecburen buna uyum sağlıyorlar.

Yeni binalar için iki sene evvel başlatılan uygulama, 2017 senesinde mevcut binalar için de yürürlüğe girdiğinde Enerji Kimlik Belgesi eksik yapı ve dairelerin alım-satım ve kiraya verme işlemleri yapılamayacak. Süre sona erip her yapı için bu belge alındığında ise aynı araba ve beyaz eşyada olduğu gibi yapıların enerji sınıfları da tüketiciler için bir değerlendirme kriterine dönüşecek.

Enerji Kimlik Belgesi’nin yapının bütünü için düzenlenmesi gerekir. Ayrıca isteğe bağlı olarak kat mülkiyetine haiz her bir bağımsız bölüm ya da kullanım alanı için ayrıca alınabilir.

» Genel » Binalara EKB Mecburiyeti