YENİ KLİMA ALIRKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

Bir klimanın kataloguna baktığımızda bizi alakadar eden özellikler genelde aşağıda bulunan tablodakilere benzer şeylerdir:

Model/Marka : Klima cihazının markası/modeli çoğunlukla marka güvenirliliğiyle alakalı olup, hem ömrü daha uzun, hem ekonomik hem de sürekli servis garantisi bakımından epey mühimdir. İlk iki konuyu en başta dikkate değer bulmasak da, servis imkanı epey önemlidir. Örneğin, gazı miktarı azalmış bir klimanın Başarım Katsayısı çok düşecek, sonuç olarak da kullanılan elektriğin ısıtmaya ya da soğutmaya çevrilmesi verimliliği azalacaktır. Bu yüzden illaki servis garantisi veren markalardan satın almanızı öneririz.

Isıtma/Soğutma Kapasitesi (BTU/h) :

Günümüzde tüm dünyada ortak olarak kullanabilmek için standartlaştırılan SI ölçü üniteleri düzeneğinde British Thermal Unit yerine Watt kullanılır. 1 Watt=3.41 BTU saat eder.

Klimanın Çalışırken Oluşturduğu Gürültü Seviyesi: Bu yüzden, fiyat farkına değiyorsa, klima cihazı alırken emsallerine göre gürültü seviyesi en düşük olan tercih edilmelidir.

Uyuduğunuz sırada rahatsızlık yaratmaması için klima cihazlarının ses seviyesinin kırk dBA’in altında bulunması gerekir.

Örneğin, saatlerin tik-tak sesi 20 dBA’dir. 55 dBA gürültü olan ortamda normal bir sohbeti sürdüremezsiniz.

A sınıfı İklimlendirme Cihazı

Klimalar Başarım Katsayısı (Coefficent Of Performance) değerine göre sınıflandırılırlar. COP değeri 3.21 ya da üstü olan iklimlendirme cihazları A sınıf olarak adlandırılırlar. COP değeri 2.5’den çok ve 3.21’den düşük olan iklimlendirme cihazları ise B sınıfı olarak adlandırılırlar. A sınıf olan iklimlendirme cihazlarının en bariz özelliği, kullanılan Freon 410A gazıdır ki bu gaz diğer Freon 12 gibi gazlara göre sıkıştıkları an daha çok ısı farkı oluştururlar. Bu fark da klimaların verimliliğini belirler.

» Genel » YENİ KLİMA ALIRKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER