Doğru Şekilde Klima Kullanımı

İklimlendirme alanını öncü şirketlerinden Aya Grup, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte çoğalan klima talebi karşısında, tüketicileri doğru klima kullanılması ve güç ekonomisi hakkında uyarıyor. Aya Grup, son yıllarda güç tasarrufu sağlamakta olan inverter teknolojisinin bulunduğu klimalara artan talebin olmasına rağmen, kullanıcıların yüzde seksenin klimayı yanlış kullandığını belirtiyor. İşte yanlış olmayan şekilde klima kullanımının püf noktaları…

Güneş ışınlarının ortama girmesini engelleyici önlemler alın: Klima kullanılan alanlarda (özellikle ısının yüksek olduğu günlerde) kepenk, jaluzi ve perde güneş ışığının içeriye girmesini engelleyerek güç tüketimini azaltabilirsiniz.

İklimlendirme cihazının iç ve dış ünitesinin konumuna dikkat edin: İklimlendirme cihazının iç ve dış ünitesinin hava çıkış-giriş bölümünün kapanmamasına dikkat edip, dışarıdaki üniteyi binanın daha az miktarda güneş alan kısmına yerleştirterek, soğutmanın olumsuz etkilenmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Klima filtrelerinin periyodik bakım yaptırın: Düzenli bakımlarla cihazınızın ömrünü çoğaltabilir ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmiş olursunuz.

R410A soğutucu gazlı klima kullanımı konusunda dikkatli davranın: Klimada verimliliği fazla ve çevreye zarar vermeyen R410A gazının kullanıldığından kesin emin olarak enerji verimliliğini artırabilirsiniz.

» Genel » Doğru Şekilde Klima Kullanımı