Bilinçlenmeden Klima Cihazı Kullanmak Hasta Ediyor

Yaz ayları ile yükselen sıcaklıklar nedeniyle serinlemek için araç, ev ve işyerlerinde çalıştırılan iklimlendirme cihazları, avantaj yerine zarar getirebiliyor.

Klima cihazı nedeniyle oluşan rahatsızlıklar nelerdir?

İklimlendirme cihazları; gribal enfeksiyonlar, bazı viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kas ağrıları, yüz felci, kas tutulması ve klima cihazlarındaki bakterilerin sebep olduğu zatürreye sebep olur. Bilhassa yaşlılar, çocuklar alt ve üst solunum yolu ile ilgili bronşit ve kronik sinüziti olanlar klima cihazı kullanımında tehlike sınıfındadır. İklimlendirme cihazlarının sağladığı soğuk hava ve odaya yaydığı tozlar, bilhassa alerjik bünyesi olan insanların şikayetlerini ve krizlerini harekete geçirerek, astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve yoğun kuru öksürüklerin oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle alerjik bünyesi olan kişilerin, ansızın ısı değişimlerinden kaçınmaları gerekir.

Lejyoner Rahatsızlığı

Bu rahatsızlık ilk defa, 1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin gerçekleştirdikleri bir toplantı sırasında, salonda bulunan insanlarda gözlenmiş ve bunun havalandırma düzeninden kaynaklandığı anlaşılmıştır. {Rahatsızlığın fark edilmesi ile beraber bu zatürre tipinin bilinen zatürre belirtilerini göstermediği Hastalığa neden olansa iklimlendirme cihazı düzeneğindeki bir bakteridir. Rahatsızlık, insandan insana bulaşmamaktadır.

Riskli gruplar

Klimatize çalışma yerleri ve büyük otel çalışanları ve havalandırma işçileri riskli grupta bulunurlar. En yaygın, kolaylaştırıcı etken ise sigara içimidir.

Lejyoner rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

İnsanlarda tipik zatürreden ayrı olarak, akciğere ve solunum sistemine ait rahatsızlıklar ön planda değildir. Bulantı, kusma, karın ağrısı gibi hazım sistemi sorunları oluşabilir. Hastalanmış kişilerin % 20’sinde, sinir sistemi bulguları, ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları ayrıca koma hali görülebilir.

Klimaların zararlı etkilerini en aza çekmek için ne tarz önlemler alınmalıdır?

Klima cihazlarının temizliği bakımının her yıl ciddi ve düzenli bir biçimde yapılması epey mühimdir. Bakteri filtresi bulunmalıdır. İklimlendirme cihazlarının sağladığı havaya doğrudan maruz kalmamaya dikkat edilmelidir.

 

» Genel » Bilinçlenmeden Klima Cihazı Kullanmak Hasta Ediyor