Klima Kullanımı Hakkında

Birkaç sene öncesine kadar klima cihazı lüks olarak benimsenmekteydi. Bireyler evlerinde veya iş yerlerinde sıcaktan rahatsız olsa da klimalara pek rağbet etmiyordu. Ancak ilerleyen yıllarda çok fazla şey değişti. Artık klimanın bulunmadığı iş yerlerinde kimse çalışmayı düşünmemektedir. Böylelikle hem pazar büyüdü , hem ithalatçılar hem de üreticiler üretimlerini çoğalttı.

İklimlendirme cihazları teknik özellikleri ve çalışma prensiplerine göre 2’ye bölünmektedir. “Merkezi sistem” diye adlandırılan endüstri tipi klima cihazları,”ferdi klimalar” olarak isimlendirilen pencere tipi, split ve portatif klima cihazlarıdır.

Kullandığımız her şey gibi klima da doğru çalıştırıldığında konfor sunuyor, yaşamımızı kolaylaştırıyor, hatalı çalıştırıldığında ise hasta edebiliyor. Yaz aylarında kullanımı fazlalaşan klima cihazları bilinçlenmeden kullanıldığında zatürree ve yüz felcine zemin hazırlarken teşhis edilmesi zor olan lejyonella iklimlendirme cihazı zatürreesinin varlığına da neden olabiliyor.

-İklimlendirme Cihazınız Yeterli Miktarda Soğutma Sağlıyor Mu?

-Bulunduğunuz odada açık kapı ve pencere bulunmamasına dikkat edin, var ise kapatın. Soğutma sırasında pencereden doğruca güneş ışığı odaya giriyorsa perdelerinizi kapatın.

-Soğutma anında odada çok sayıda kişi veya ısı kaynağı olmadığını kontrol edin.

-Süzgecin çok kirli olması durumunda bilhassa ısıtmada bu ses meydana çıkar.

 

 

» Genel » Klima Kullanımı Hakkında